Skip to content
  1. Home
  2. /
  3. 9. Linie kolejowe
  4. /
  5. 9.6. Kętrzyn – Węgorzewo

9.6. Kętrzyn – Węgorzewo

Od lewej: Węgorzewo, Ty2-239 z osobowym do Kętrzyna w dniu 11.09.1990 roku. Kętrzyn w dniu 11.09.1990 roku. Węgorzewo w dniu 11.09.1990 roku.

Kolejną stacją, której tajemnice staram się, chociaż w części przedstawić jest linia Kętrzyn – Węgorzewo, której sekrety są stopniowo doprecyzowywane na tej stronie, pozwolą przybliżyć ten szlak kolejowy oraz stację Kętrzyn i Węgorzewo. Na uwagę zasługują zmiany nazw sąsiadujących stacji położonych po północnej stronie splotu torów, gdzie znajduje się wciąż jeszcze tajemnicze Prynowo. Wspomnienia są udokumentowane zdjęciami w niżej zamieszczonej galerii.

 Zdjęcia w tym terenie powstały w dniach 11 i 13 września 1990 roku. Gdy razem z moją mamą, mieliśmy już zarezerwowane noclegi w Gołdapi, 11 września pierwszy raz przejechaliśmy, linią z Kętrzyna do Węgorzewa. Po drodze wysiedliśmy na stacji Radzieje Węgorzewskie, gdzie tego była już tylko obsługa dróżników a służbę tego dnia miała pani Kobuz. Do Gołdapi dotarliśmy w godzinach wieczornych autobusem P.K.S.. W dniu 13.09.1990 jeszcze raz odwiedziłem  Węgorzewo, skąd w drodze powrotnej zabrałem się z pracownikami służby drogowej drezyną do Kętrzyna. Zrobiliśmy krótką przerwę w Gierłoży. Wieczorem do Gołdapi, musiałem wrócić autobusem P.K.S., ponieważ we wieczornych godzinach nie było już żadnego skomunikowania kolejowego. Pozostałe zdjęcia dworców na tej trasie, były wykonane już tylko „na biegu” z pociągu.

Galeria - Zdjęcia stacji Węgorzewo z przed 1945

Galeria - Wybrane mapki okolic

Galeria - Rozkłady jazdy

Galeria - Linia Kętrzyn - Węgorzewo

Zbąszynek, kolej i ja

Czyli podróż w sentymentalne klimaty

Miłosz Telesiński – Zbąszynek – 2021

Znajdziesz mnie tutaj